CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

06. 06. 2012

0 komentářů

Subjekty:

Banky ve střední a východní Evropě si vedou dobře i v obtížných časech

 


 

„Přes současné turbulence v eurozóně, které mají dopad i na střední a východní Evropu, ukázaly banky v těchto zemích vyšší odolnost než se původně čekalo. K velmi pozitivnímu vývoji došlo především v Rusku a Polsku,“ uvádějí analytici Raiffeisen Bank International v letošním vydání zprávy o vývoji bankovního sektoru ve střední a východní Evropě (CEE).

„Pokud se chceme dívat na potenciál bankovnictví ve střední a východní Evropě, musíme jej srovnat s eurozónou. Region CEE vytváří zhruba 27 % HDP eurozóny, ale bankovní úvěry v zemích CEE tvoří pouze 9 % úvěrů v eurozóně,“ uvedl hlavní ekonom Raiffeisen Research Peter Brezinschek. Celková aktiva bank v loňském roce sice vzrostla z 1,846 bilionu eur na 2,068 bilionu, nicméně to stále představuje jen necelých osm procent bankovních aktiv v eurozóně. Celková aktiva všech bank ve střední a východní Evropě jsou tak menší než aktiva jednotlivých největších bank v eurozóně, např. aktiva Deutsche Bank přesáhla 2,1 bilionu eur.

Český bankovní sektor označuje studie za „ziskový a sexy“. Vývoj českého bankovnictví byl podle studie loni lepší než očekávaný, a to především díky zlepšení ve druhém pololetí, kdy došlo především k oživení exportu a tím i firemního bankovnictví. Úvěry rostly mírně rychleji než vklady,
což za posledních zhruba pět let vedlo ke zvýšení poměrů úvěrů k vkladům ze zhruba
70 na 80 procent.

Česká republika je podle studie jednou z prvních zemí regionu, kde se zlepšila kvalita úvěrů a český trh tak opět prokázal odolnost vůči nepříznivým externím vlivům. „Rok 2012 bude stejně náročný jako rok 2011 a růstové i ziskové ukazatele zůstanou při optimistickém scénáři na loňských úrovních,“ uzavírá studie část o českých bankách.

Banky v zemích CEE byly loni ziskovější, průměrná návratnost kapitálu vzrostla na 12,8 procenta z předchozích 10,4 procenta. Mezi nejziskovější trhy v regionu přitom patří Rusko, Polsko a Česká republika. „Za nárůstem ziskovosti je především stabilizace portfolia špatných úvěrů,“ uvedl Brezinschek.

REKLAMA

Objem úvěrů meziročně vzrostl o 13 procent (po přepočtu na euro). Od vypuknutí krize v roce
2009 ale v regionu rychleji roste objem vkladů, když vklady v období mezi roky 2009 a 2011 vzrostly o 38 procent, zatímco úvěry o 25 procent.

V hlavních trzích regionu (Česká republika, Polsko, Rusko, Slovensko a Ukrajina) došlo v loňském roce ke stabilizaci podílu nesplácených úvěrů, jiné země (např. Maďarsko a Slovinsko) ale tak úspěšné nebyly. Celkově se tak podíl nesplácených úvěrů v regionu stabilizoval lehce pod sedmi procenty. „Vzhledem k celkové velikosti trhu tak není překvapením, že v samotném Španělsku je objem nesplácených úvěrů dvakrát větší než v celé střední a východní Evropě,“ udává analýza.

Pořadí deseti největších bank v regionu bylo v loňském roce výrazně ovlivněno fúzemi a akvizicemi. Např. Raiffeisen Bank International se díky převzetí Polbank stala druhou největší bankou v regionu za UniCredit. Do první desítky se dostala i španělská Santander díky koupi Kredyt Bank, pozici posílila i ruská Sberbank akvizicí Volksbank. „Vlna konsolidací bude pokračovat, ale v letošním roce nebude tak výrazná jako v roce 2011,“ uzavírá studie.

Celá studie je k dispozici na: http://www.rbinternational.com/ceebankingreport2012

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pojištění schopnosti splácet přináší jistotu v nejisté době, všespasitelné ale není

Život je plný nejistoty, a ztráta schopnosti pracovat kvůli nemoci nebo úrazu může hned záhy znamenat i výrazný pokles nebo dokonce ztrátu pravidelného příjmu. Pojištění schopnosti splácet je produktem, který dokáže tuhle díru v domácím rozpočtu zacelit – proto jej mají ve své nabídce tuzemské pojišťovny, které […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

„Zelené akcie“ doplácejí na vysoké úrokové sazby

Zelené akcie čelí zvýšenému tlaku už od chvíle, kdy se po příchodu vakcín proti covidu zotavily komodity a následně vzrostla inflace na nejvyšší úroveň od 70. let. Letošní rok jim měl přinést úlevu. Na jeho počátku promítal trh do cen očekávaný značný pokles sazeb (počítalo se, že Fed […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *