Petr Gola

Důchodce - penzista na schodech - holubi

Kdo má státní důchod nad 30 tisíc korun?

Žadatelé o starobní důchod s miliónovými příjmy nemohou mít při výpočtu starobního důchodu v roce 2017 měsíční důchod nad 30 tisíc korun. A přitom jsou v Česku vypláceny i padesátitisícové důchody. Jak je to možné?

Solidární daň v daňovém přiznání za rok 2016

Lidé s vysokými příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti musí za rok 2016 platit 7% solidární daň. Při platbě solidární daně přitom vzniká povinnost podat daňové přiznání. Jak splnit daňovou povinnost za rok 2016? 

Předčasný důchod může snížit penzi až o třetinu

Lidé mající řádný důchodový věk vyšší než 63 let mohou odejít do předčasného důchodu již v 60 letech. Občané s vyššími příjmy však mají v takovém případě státní důchod nižší o třetinu oproti případu, kdy by odešli do řádného důchodu.

Vdovských důchodů se vyplácí rok od roku méně

Legislativa pro přiznání vdovského důchodu se v posledních letech zpřísnila, a proto každoročně klesá počet vyplácených vdovských důchodů. Tento trend bude v budoucnu pokračovat. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční zajištění, aby se rodina nedostala do finančních problémů v případě úmrtí. 

Pokles příjmů v předdůchodovém věku

Státní důchod závisí na průměrné mzdě za odpracované roky a získané době pojištění. Jak však ovlivní výši státního důchodu významný propad příjmů v předdůchodovém věku? Není lepší odejít pro lidi s vysokými příjmy do předčasného důchodu? 

Důchodové „spravedlnosti“ aneb Jak na důchod v roce 2017

Ve výpočtu státního důchodu hraje významnou úlohu princip sociální spravedlnosti. Jak je tento princip zastoupen při výpočtu starobního důchodu v příštím roce. 

Kam investovat?
Nejnovější komentáře
 • Dvořák: Vystačí živnostníci s invalidním důchodem?

  Máte hrubé chyby v invalidních důchodech v neurologii - studuji vysokoškolské daňové zákony a nemíním si brát II. stupeň invalidity v neurologii, proto pracuji na Úřadu práce načerno Doufám že Vás Vážení Daňový poradci a neurologové napadne upravit a novelizovat ...

 • Radek: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

  Mno, v dobách velkých krizí a válek to tak skutečně je. Tehdy se v moderní historii stávaly platidlem cigarety. Možná i proto se je snaží Evropská unie vymýtit ;-).

 • Petr: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

  Tak nějak mi uniká pointa, nic není ničím kryto, co tedy s tím. Máme si vyměňovat ovce za krávy?

 • Radek: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

  Pro vás bude nejspíš škok, že dluh představuje důvěru. Proč myslíte, že se mu také říká kredit? ;-) Věřitel (od slova věřit, protože důvěřuje dlužníkovi) také nepůjčí nikomu bez důvěry.

 • Karel: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím

  "Takže za prvé: Koruna skutečně není kryta naprosto ničím. To se ví, není to žádný šok." Možná to pro autora bude šok, ale koruna krytá je. Je krytá dluhem a ochotou dlužníků svůj dluh splatit. Každou korunu, která existuje, si někdo vypůjčil.

Bohatým důchody příští rok klesnou

Výpočtová formule důchodu je výhodná pro lidi s nižšími příjmy. Lidé s nadprůměrnými příjmy mají relativně nízký náhradový poměr. Výpočet důchodu příští rok pro lidi s vysokými příjmy bude při zohlednění valorizace méně výhodný. 

Solidární daň v roce 2017

Lidé s vyššími příjmy platí i solidární daň. Limit pro placení solidární daně se pro rok 2017 zvyšuje, při stejném příjmu se tedy zaplatí na solidární dani méně. Které příjmy podléhají solidární dani a které nikoliv? 

Maximální důchod v roce 2017? Závisí jen na odpracovaných letech

Výpočtovou formulí důchodu je stanovena maximální penze, kterou lze pobírat. Jak vysoký bude maximální důchod pro penze přiznané v příštím roce? 

Při vyšších příjmech se sociální pojištění v roce 2017 prodraží

Pro rok 2017 se zvyšuje maximální vyměřovací základ pro placení sociálního pojištění. Zaměstnanci s vysokými mzdami a podnikatelé s vysokými zisky tedy  zaplatí za rok 2017 na sociálním pojištění více než za rok 2016. Podívejme se na praktické výpočty.