Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu.

Akciové podílové fondy rostou již šestý měsíc v řadě. Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů posílil v prosinci o 3,78 % na 1094,6 bodu. Meziročně  si polepšil o téměř 9 %. Od června si podílové fondy připsaly dokonce 13,93 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

icz

Zdroj: Investujeme.cz

Přestože nad budoucím americkým prezidentem visí stále mnoho otazníků, výběr jeho kabinetu naznačuje směřování země. Na post amerického ministra zahraniční vybral Donald Trump ředitele Exxon Mobil Rexe Tillersona. Šéf energetické společnosti získal od Vladimira Putina vyznamení a staví se proti ruským sankcím.

Investoři v očekávání zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem věří ruským podílovým fondům. Sedm z deseti nejziskovějších akciových podílových fondů uplynulého měsíce je zaměřeno na ruské společnosti. Většina z nich si připsala více než patnácitprocentní zisk. Nejlépe si v prosinci vedl fond HSBC GIF Russian Equity A USD, který si připsal zisk 17,37 %, který investuje do akcií ruských podniků.

Výsledky italského referenda trhy příliš nepřekvapily. Do desítky nejúspěšnějších podílových fondů se dostaly dva italské fondy. Fond CS EF Italy B se ziskem 16,56 % skončil dokonce na bronzové příčce.

Investice do společností, který mají sídlo nebo působí v rozvíjejících se evropských zemích, pomohly fondu Parvest Equity Europe Emerging uzavřít se ziskem 12,40 % desítku nejziskovějších fondů.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

        Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016

HSBC GIF Russia Equity A USD

17,37%

Pioneer Funds – Russian Equity

17,03%

CS EF Italy B

16,56%

Parvest Equity Russia Opportunities

16,31%

Parvest Equity Russia

16,23%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

15,64%

ESPA Stock Russia

15,46%

Raiffeisen Russland-Aktien

14,73%

FF – Italy A-ACC-Euro

13,67%

Parvest Equity Europe Emerging

12,40%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Nejistota investorů po zvolení Donalda Trumpa poslala zlato na okamžik vzhůru, přesto se fondům zaměřeným na akcie těžařů zlata nedaří již čtvrtý měsíc v řadě. Dvouciferné ztráty ale vystřídaly ztráty „pouze“ jednociferné. Nelichotivé prvenství nejztrátovějších fondů v prosinci vyhrál fond Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) se ztrátou 6,45 % a stříbrnou medali získal fond Amundi Funds Equity Global Gold Mines se ztrátou 5,94 %.

Zatímco fondy zaměřené na investice do amerických biotechnologických společností slavily po listopadových amerických volbách úspěchy, v prosinci důvod k oslavám nebyl. Fond Franklin Biotechnology Discovery odepsal 2,99 % a fond ESPA Stock Biotec dokonce 5,61 %.

Po úspěšném říjnu se stále nemohou vzpamatovat ani brazilské fondy. Nejhůře si vedl se ztrátou 1,99 % fond Parvest Equity Brazil. Fondu Amundi Funds Equity Brazil se podařilo srazit více než jedenáctiprocentní ztrátu na 1,62 %.

V desítce nejztrátovějších podílových fondů skončily čtyři se zaměřením na akcie čínských společností. Největší ztrátu z těchto fondů si připsal fond FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR (-2,50 %), který investuje mimo jiné i do čínské internetové společnosti Alibaba, která se v prosinci vrátila na černou listinu ve Spojených státech kvůli prodeji padělaného zboží internetového obchodu Taobao, který je součástí skupiny Alibaba.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

     Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016 

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–6,45%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–5,94%

ESPA Stock Biotec

–5,61%

Franklin Biotechnology Discovery

–2,99%

FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR

–2,50%

Parvest Equity Brazil

–1,99%

FF – China Opportunities A-ACC-EUR

–1,77%

Pioneer Funds – China Equity (USD)

–1,68%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

–1,62%

NN (L) Greater China Equity

–1,58%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Příští rok čeká trhy řada zkoušek. Čas ukáže, jak se s problémy vyrovnají italské banky a zda se nenakazí i zbytek Evropy. Číně hrozí, že splaskne bublina na realitním trhu. Velká Británie bude nadále vyjednávat o svém exitu z EU. Ve Spojených státech se netrpělivě očekává nástup Donalda Trumpa a další zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Otazníkem také zůstávají výsledky voleb ve Francii či vývoj ceny ropy.


Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »