Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu.

Akciové podílové fondy rostou již šestý měsíc v řadě. Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů posílil v prosinci o 3,78 % na 1094,6 bodu. Meziročně  si polepšil o téměř 9 %. Od června si podílové fondy připsaly dokonce 13,93 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

icz

Zdroj: Investujeme.cz

Přestože nad budoucím americkým prezidentem visí stále mnoho otazníků, výběr jeho kabinetu naznačuje směřování země. Na post amerického ministra zahraniční vybral Donald Trump ředitele Exxon Mobil Rexe Tillersona. Šéf energetické společnosti získal od Vladimira Putina vyznamení a staví se proti ruským sankcím.

Investoři v očekávání zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem věří ruským podílovým fondům. Sedm z deseti nejziskovějších akciových podílových fondů uplynulého měsíce je zaměřeno na ruské společnosti. Většina z nich si připsala více než patnácitprocentní zisk. Nejlépe si v prosinci vedl fond HSBC GIF Russian Equity A USD, který si připsal zisk 17,37 %, který investuje do akcií ruských podniků.

Výsledky italského referenda trhy příliš nepřekvapily. Do desítky nejúspěšnějších podílových fondů se dostaly dva italské fondy. Fond CS EF Italy B se ziskem 16,56 % skončil dokonce na bronzové příčce.

Investice do společností, který mají sídlo nebo působí v rozvíjejících se evropských zemích, pomohly fondu Parvest Equity Europe Emerging uzavřít se ziskem 12,40 % desítku nejziskovějších fondů.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

        Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016

HSBC GIF Russia Equity A USD

17,37%

Pioneer Funds – Russian Equity

17,03%

CS EF Italy B

16,56%

Parvest Equity Russia Opportunities

16,31%

Parvest Equity Russia

16,23%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

15,64%

ESPA Stock Russia

15,46%

Raiffeisen Russland-Aktien

14,73%

FF – Italy A-ACC-Euro

13,67%

Parvest Equity Europe Emerging

12,40%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Nejistota investorů po zvolení Donalda Trumpa poslala zlato na okamžik vzhůru, přesto se fondům zaměřeným na akcie těžařů zlata nedaří již čtvrtý měsíc v řadě. Dvouciferné ztráty ale vystřídaly ztráty „pouze“ jednociferné. Nelichotivé prvenství nejztrátovějších fondů v prosinci vyhrál fond Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD) se ztrátou 6,45 % a stříbrnou medali získal fond Amundi Funds Equity Global Gold Mines se ztrátou 5,94 %.

Zatímco fondy zaměřené na investice do amerických biotechnologických společností slavily po listopadových amerických volbách úspěchy, v prosinci důvod k oslavám nebyl. Fond Franklin Biotechnology Discovery odepsal 2,99 % a fond ESPA Stock Biotec dokonce 5,61 %.

Po úspěšném říjnu se stále nemohou vzpamatovat ani brazilské fondy. Nejhůře si vedl se ztrátou 1,99 % fond Parvest Equity Brazil. Fondu Amundi Funds Equity Brazil se podařilo srazit více než jedenáctiprocentní ztrátu na 1,62 %.

V desítce nejztrátovějších podílových fondů skončily čtyři se zaměřením na akcie čínských společností. Největší ztrátu z těchto fondů si připsal fond FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR (-2,50 %), který investuje mimo jiné i do čínské internetové společnosti Alibaba, která se v prosinci vrátila na černou listinu ve Spojených státech kvůli prodeji padělaného zboží internetového obchodu Taobao, který je součástí skupiny Alibaba.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

     Zhodnocení mezi                  20. 11. 2016 a             20. 12. 2016 

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–6,45%

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–5,94%

ESPA Stock Biotec

–5,61%

Franklin Biotechnology Discovery

–2,99%

FF – China Consumer Fund A-ACC-EUR

–2,50%

Parvest Equity Brazil

–1,99%

FF – China Opportunities A-ACC-EUR

–1,77%

Pioneer Funds – China Equity (USD)

–1,68%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

–1,62%

NN (L) Greater China Equity

–1,58%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Příští rok čeká trhy řada zkoušek. Čas ukáže, jak se s problémy vyrovnají italské banky a zda se nenakazí i zbytek Evropy. Číně hrozí, že splaskne bublina na realitním trhu. Velká Británie bude nadále vyjednávat o svém exitu z EU. Ve Spojených státech se netrpělivě očekává nástup Donalda Trumpa a další zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky (Fed). Otazníkem také zůstávají výsledky voleb ve Francii či vývoj ceny ropy.


Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

27.02.2017 17:35 Kybernetické útoky na banky stojí milióny dolarů

Největší známá kybernetická loupež se stala minulého roku, kdy hackeři napadli bangladéšskou centrální banku a snažili se převést miliardu dolarů. K převodu peněz využili bezpečnostní chyby v systému SWIFT. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 16:22 Megafúze burzovních společností pravděpodobně nebude schválena

Fúze burzovních společností londýnské akciové burzy London Stock Exchange (LSE) s německou burzovní společností Deutsche Börse nebude pravděpodobně schválena Evropskou komisí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 14:55 OVB stáhla další soudní spor

Jako příjemný způsob vydělávání peněz připadlo Markétě Brožové nabízení smluv klientům. Nastoupila proto do poradenské společnosti OVB Allfinanz. Po půl roce ale zjistila, že smlouvy jsou pro klienty nevýhodné a rozhodla se je rušit. Firma po ní následně požadovala vrácení všech provizí ve výši 15 tisíc korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 13:29 Trump, Yellenová a inflace naznačí, co čekat od březnového zasedání Fedu

Čeká nás týden, který může být pro další politiku centrálních bank hodně důležitý, a to jak pro Fed, tak i pro ECB. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.02.2017 11:54 Čo prinesie osobný bankrot dlžníkom a čo veriteľom

Píšeme na Investujeme.sk: Od 1. marca vstupuje do platnosti novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má sprístupniť inštitút osobného bankrotu širším vrstvám dlžníkov a chrániť ich pred stratou strechy nad hlavou. Veritelia sa však na novinku pozerajú s obavou! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »